Çelik Çatı Sistemleri

Çelik Çatı Sistemleri

Çatı Sistemleri

Çelik çatı, genellikle büyük yapıların ve binaların yapımında tercih ediliyor olan, diğer çatı türlerine oranla daha güvenli ve yapıldığı metal saclardan dolayı oldukça kaliteli bir çatı türüdür. Çelik yapılar betonarme yapılara göre ortalama %50 daha hafiftir..

Çeliğin sünek bir malzeme olması nedeniyle deprem etkilerinden yapıya giren enerjinin, oluşan plastik mafsallarda plastik deformasyonlarla yutulması sonucu çelik yapılar depremden daha az etkilenir.

 Bina üzerindeki yükü hafifletmek, binanın taşıyıcı sistemlerini rahatlatarak daha estetik bir üst örtü yapmak için tercih edeceğiniz sistem çelik çatı sistemi olmalıdır. Betonarme binalarda tercih edilen betonarme çatılar, tuğla ve ahşap çatılar dış etkenler ile belirli sürelerde deforme olup kırılıp parçalandıkları için belirli periyotlarda bakım ve onarım ihtiyacı oluşturuyorlar. Bu durum ek bir maliyet ortaya çıkardığı gibi süreklilik arz ettiğinden günümüzde hem daha güvenli hem daha az statik yüke sahip hem de maliyet açısından avantaj oluşturan çelik çatı örtüleri yaygınlaşmıştır.

Çelik Çatı Sistemleri